Vincent Janssen: Şampiyonluk için hiçbir eksiğimiz yok

05 Ekim 2017 Perşembe, 22:33

Fenerbahçe Gazetesi’nin 166. Ekim sayısında Hollandalı golcü Vincent Janssen açıklamalarda bulundu.

“Sezon başında Tottenham Hotspur Kulübü’nden kiralık olarak takıma gelen ve sporcu bir ailenin çocuğu olan Vincent Janssen; “Şampiyon olmak için hiç bir eksiğimiz yok” dedi.

İŞTE O RÖPORTAJIN TAMAMI…

Öncelikle Fenerbahçe Spor Kulübüne hoşgeldin Janssen. Neden futbol ve senin futbolu seçmendeki etkeni bize anlatır mısın?

“Futbolla tanışmam 5-6 yaşlarımda oldu futbola arkadaşlarım ile oynayarak başladım. Futbol oynarken büyük bir zevk aldığımı hissettim. Bu yüzden futbol oynamaya devam ettim. Herkes beni futbolcu olmaya ikna etti. Ben futbol oynamayı çok seviyorum”

Sezon başında Fenerbahçe’ye geldin. Gelmeden önce Fenerbahçe ile ilgili bildiklerin nelerdi?

“Fenerbahçe’ye gelmeden önce başka Hollandalı futbolcuların burada forma giydiğini biliyordum. Bu yüzden Fenerbahçe hakkında daha önce burada oynamış Hollandalı futbolculardan dolayı bilgim vardı. Kuyt, Van Hooijdonk oynadı, Van Persie şuan hala oynamaya devam ediyor. Bende dolayısıyla zaman zaman maçların özetlerini de olsa takip etme fırsatı buluyordum. Fenerbahçe’nin çok büyük bir camia olduğunu takıma gelmeden önce biliyordum. Benim ile iletişime geçtiklerinde çok mutlu oldum. Güzel bir iletişim süreci geçirdik. İkna olmam hiç zor olmadı.”

GÜÇLÜ BİR FORVETİM

Bir forvet futbolcusu olarak kendini nasıl tanımlarsın?

“Güçlü bir forvet olarak tanımlıyorum kendimi. Her zaman takıma yardım etmeyi seven, sahada bütün mücadeleyi veren, eforu en fazla şekilde gösteren bir futbolcuyum. Pres yapmayı, saha içerisinde savaşmayı, takım arkadaşlarıma yardım etmeyi seven bir futbolcuyum. Gol ve asistlerle takımıma katkıda bulunmayı isteyen bir forvetim.”

Her takımda ilk 11’de olmak için her zaman forma rekabeti vardır. Bunun için neler söylersin?

Fenerbahçe gibi büyük bir camiada oynadığınız zaman tabi ki bu bahsettiğiniz rekabet daha da çok oluyor. Ama bu rekabet bir yönden iyi hem takım hem futbolcu adına. Rekabet her zaman sizi daha güçlü olmak zorunda olan ve şans verildiğinde ise en iyi şekilde değerlendirmek zorunda bırakır. Dediğim gibi bu rekabet herkes için faydalı olur.”

ŞAMPİYONLUK İÇİN EKSİĞİMİZ YOK

Fenerbahçe’de hedefler her sezonda şampiyonluktur. Bu sene de şampiyonluğun en önemli adayıyız. Sen de takıma katıldığın süre içerisinde bunun ile ilgili neler söylersin?

“Açıkçası bu sene ki hedefimiz her sene olduğu gibi şampiyon olmak. Bu sene Avrupa’da da devam etmeyeceğimiz için Lig’e çok iyi şekilde odaklanmamız gerekiyor. Gerçekten çok iyi bir takımız ve iyi bir kadromuz var. Şampiyon olmak için hiç bir eksiğimiz yok.”

Fenerbahçe’li taraftarlar Hollandalı futbolcuları nedense çok seviyor. Örneklerde var mesela Van Persie, Dirk Kuyt eskiden Van Hooijdonk vardı. Bu oyuncuların örnek aldığın tarafları var mı bunlar için neler söylersin?

“Her oyuncu farklıdır. Farklı özellikleri vardır. Benim örnek aldığım en önemli noktalar, onlar gibi başarılı futbol oynamak. Çünkü Fenerbahçe’de çok mutluyum. Başarılı olmak için elimden geleni yapıyorum. Sahada iyi savaştığınız zaman, mücadele ettiğiniz zaman başarıda devamında gelecektir. Geçmişe çok bakmadan onların başarılarını örnek alarak aynı şekilde başarılı olmak istiyorum”

GALİBİYETİN PARÇASI OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM

Beşiktaş derbisinde tribündeki atmosfer seni nasıl etkiledi? Bir penaltı yaptırdın ve bir de penaltıdan gol attın. Bunlar için duyguların nasıldı anlatır mısın?

“Gerçekten derbi maçında müthiş bir atmosfer vardı. Galibiyetin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Taraftarlarımız gerçekten takıma inanılmaz derecede destek oldular. Maçı kazanmayı kesinlikle hakettik. Bu yarışta devam etmek açısından derbiyi kazanmak çok önemliydi. Sevinmek hakkımızdı. Geçmişte oynadığımız maçları göz önünde bulundurduğumuz zaman atmosfer olarak yaşadığım en iyi maçtı.”

Annenizin eski Dünya Şampiyon’u yüzücü olduğu doğru mu ve ailenizde başka sporcu var mı?

“Evet annem eski Dünya Şampiyon’u yüzücü. Kız kardeşlerim yüzme sporuna meraklılar. 2 kardeşimde çok yüksek seviyelerde yüzücülerdi. Fakat şuanda yüzmeye devam etmiyorlar. Okullarına odaklanmış durumdalar. Ama kardeşlerimden biri 2 sene önce Bakü’de gerçekleştirilen Genç Olimpiyat’larında madalya kazanmıştı.”

HEDEF ŞAMPİYONLUK

Hollanda Lig’inde 27 gol ile gol kralı olmuştun. Janssen bu performansınla Fenerbahçe’de gol kralı olabilir misin?

“Açıkçası sayı olarak bir hedefim yok diyebilirim. Benim için öncelik Fenerbahçe’de iyi bir takım olup şampiyonluk hedefine ulaşmak. Şampiyon olduktan sonra gol kralı olup olmadığımı çokta önemsemiyorum. Takıma ne kadar katkıda bulunursam, takımda benim gol atmama ne kadar katkıda bulunabilirse o kadar mutlu oluyorum.”

Henüz bu soruyu sormak için erken ama Fenerbahçe’de kalıcı olmayı düşünür müsün?

“Henüz bu dediğiniz değerlendirmeyi yapmak için çok erken. Öncelikle bu sezonun nasıl geçeceğine bakmamız gerekecektir. Sonrasında gidişata bakılır. Futbolda ne zaman ne olacağını hiçbir zaman bilemeyiz.”

“Taraftarımızdan istediğim desteklerine devam etmeleri ve bizleri yalnız bırakmamalarıdır”

Fenerbahçe taraftarı seni çok sevdi. Taraftarımıza bir mesajın var mı?

“Fenerbahçe taraftarına desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizler takım olarak çok çalışıyoruz. Şampiyonluğa ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Taraftarımızdan istediğim desteklerine devam etmeleri ve bizleri yalnız bırakmamalarıdır.”

2011-2017 Fenerbahçe Taraftar Sitesi: Fenerbahceliyiz.Org